Powodzie lokalne i zalewanie wodami roztopowymi i opadowymi
Wg polskiego Prawa Wodnego z lipca 2001r. przez powódź rozumie się takie wezbranie wody w ciekach, naturalnych zbiornikach wodnych, kanałach lub morzu, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego zalewa doliny rzeczne, albo tereny depresyjne i powoduje zagrożenia dla ludności lub mienia.
Opracowujemy operaty hydrologiczne i ekspertyzy w zakresie zagrożenia powodziowego. Przygotowujemy projekty rozwiązań hydrotechnicznych rozwiązujących problemy z nadmiarem wód powierzchniowych.
Najczęstsze przyczyny wezbrań rzek i jezior to:
- zwiększony dopływ wody wskutek intensywnych opadów deszczu lub tajania śniegu (często zjawiska te występują łącznie),
- utrudniony odpływ wody np. wskutek powstania zatoru lodowego w rzece, sedymentacji rumowiska rzecznego, zarośnięcia koryta i doliny rzeki roślinnością, spiętrzenia wód w recypiencie itp.
- wzrost stanu wód Bałtyku i związanych hydraulicznie z Bałtykiem jezior i zalewów.
Klasyfikacja powodzi ze względu na przyczyny:
- deszcz - powodzie opadowe, podtopienia i zalewanie wodami opadowymi
- topnienie śniegu - powodzie roztopowe, zalewanie wodami roztopowymi
- zator lodowy - powodzie zatorowe, podpiętrzenia wody spowodowane zatorem lodowym
- wiatr sztormowy - powodzie sztormowe na wybrzeżu
- awaria budowli hydrotechnicznych - powodzie wywołane np. uszkodzeniami np. budowli piętrzących lub wałów przeciwpowodziowych
Klasyfikacja powodzi ze względu na zasięg terytorialny:
Powodzie obejmujące swym zasięgiem znaczne obszary kraju nazywamy powodziami regionalnymi.
Przykłady powodzi regionalnych:
- powódź opadowa z lipca 1997 roku obejmująca zlewnię górnej i środkowej Odry oraz zlewnię górnej Wisły,
- powódź roztopowa 1979 roku obejmująca zlewnie Narwi i dolnej Wisły
- powódź opadowa 1980 roku obejmująca obszar bez mała całego kraju.
- zlewnie i odcinki dużych rzek tranzytowych (Wisła, Odra, Warta, Bug) o największej liczbie wystąpień powodzi regionalnych (powyżej 15) zgrupowane są na ogół w południowej części kraju (na południe od równoleżnika warszawskiego) oraz w obszarze Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie.
Powodzie obejmujące swym zasięgiem obszary od kilku do kilkuset km2 (rzadziej do tysiąca km2) nazywamy powodziami lokalnymi.
W ramach STRUCTUM funkcjonuje Zespół Hydrotechniki ZEFE. Zespół ten został powołany pierwszego stycznia 1990 roku. W zespole pracuje wysoko wykwalifikowana kadra w zakresie: hydrotechniki, hydrologii i gospodarki wodnej. Zespół Hydrotechniki ZEFE prowadzi prace naukowo-badawcze i projektowe w zakresie hydrotechniki i gospodarki wodnej na rzecz podmiotów gospodarki narodowej i prywatnych zleceniodawców. Wiodącymi zadaniami Zespołu Hydrotechniki ZEFE są hydrotechniczne prace projektowe.
W ramach STRUCTUM funkcjonuje także Zespół Hydrologii ZEFE. Zespół ten został powołany pierwszego stycznia 1990 roku. W zespole pracuje wysoko wykwalifikowana kadra w zakresie: hydrologii, gospodarki wodnej oraz inżynierii i kształtowania środowiska. Zespół Hydrologii ZEFE prowadzi prace naukowo-badawcze i projektowe w zakresie hydrologii i gospodarki wodnej na rzecz podmiotów gospodarki narodowej i prywatnych zleceniodawców. Wiodącymi zadaniami Zespołu Hydrologii ZEFE są badania zasobów wodnych RP oraz badania zjawisk ekstremalnych i procesów hydrologicznych.
Poniżej - powódź w województwie lubelskim na Wiśle w Kazimierzu Dolnym w lipcu 2001 roku - podpiętrzona cofka rzeki Grodarz
Powodzie powstają często na skutek niewystarczającej przepustowości sieci kanalizacyjnej lub wywołane są zdarzeniami nazywanymi potocznie "oberwaniami chmury". Powodzie lokalne są niebezpieczne i trudne do przewidywania (możliwości ostrzeżenia) gdyż przebieg zjawiska jest zwykle gwałtowny, co powoduje natychmiastowe zagrożenie stąd angielska nazwa zjawiska - Flash Flood - gwałtowana powódź.
Zapraszamy do kontaktu w sprawie wykonania ekspertyzy w zakresie zagrożenia powodziowego.
Poniżej - powódź w Lublinie (Poland) - alarmowy stan wody na rzece Bystrzycy.
Poniżej - krytyczny stan wód na rzece Bystrzycy podczas powodzi w Lublinie w 2006 roku.
Poniżej - film powódź we Wrocławiu w 1997 roku.
Poniżej - film powódź w Lublinie w 2007 roku.
Wykonujemy oceny, opinie, operaty i ekspertyzy hydrologiczne i inne ekspertyzy hydrotechniczne. Zapraszamy do kontaktu w sprawie wykonania ekspertyzy i opinii hydrologicznej. |
||